Kontakt

Kontakt CISV Danmark

Her på siden kan man finde oversigter over, hvem man kan kontakt i CISV Danmark. For uddybende information om, hvad de forskellige instanser dækker over, se "Om CISV".

Daglig Ledelse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Jesper Lykking president@dk.cisv.org
Næstformand Rikke Juel Enemærke vicepresident@dk.cisv.org
Landskasserer kasserer@dk.cisv.org
National Repræsentant Anne Tetens national.representative@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant senior Clara Skibild 29 87 98 68 njr@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant junior Merle Toft Thejls 23 92 21 43 njr@dk.cisv.org
Risk Manager Linda Holmberg lindaholmberg@mail.dk
NUDD-repræsentant (nyt i DL fra 2019) Astrid Nørgaard Hostrup astrid.hostrup@dk.cisv.org
Sociale medier socialemedier@dk.cisv.org

Kontoret

Rolle Navn Telefon E-mail
Nationalsekretær (opgaver midlertidigt fordelt mellem Merle Toft Thejls, næstformand og formand) 33 12 24 78 secretary@dk.cisv.org
Teknisk-Administrativ medarbejder Charlotte Schmock teknisk-administrativ@dk.cisv.org
Kontorets Adresse CISV Danmark, Bornholmsgade 1, kld., 1266 København K, Denmark
Kontorets Åbningstider Onsdage 14-18
Kontorets E-mail office@dk.cisv.org
Kontorets Telefon +45-33 12 24 78
Foreningens CVR-nummer 27629172

Hovedbestyrelsen

Rolle Navn Telefon E-mail
Daglig Ledelse
Formand Jesper Lykking president@dk.cisv.org
Næstformand Rikke Juel Enemærke vicepresident@dk.cisv.org
Landskasserer kasserer@dk.cisv.org
National Repræsentant Anne Tetens national.representative@dk.cisv.org
NUDD-repræsentant (nyt i DL fra 2019) Astrid Nørgaard Hostrup astrid.hostrup@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant senior Clara Skibild 29 87 98 68 njr@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant junior Merle Toft Thejls 23 92 21 43 njr@dk.cisv.org
Lokalforeningsrep.
Amager Mette Sørensen 40 35 51 38 mette.havnhoej@gmail.com
Amager Victor Suhr Svendsen 60 22 31 08 victorsuhrsvendsen@gmail.com
Fyn & Sydjylland Karen Vinten Understrup fynogsydjylland@dk.cisv.org
Fyn & Sydjylland Emilie Lykking fynogsydjylland@dk.cisv.org
Hareskov-Værløse Lili Westermann h-v@dk.cisv.org
Hareskov-Værløse Karoline Møgelvang h-v@dk.cisv.org
Nordsjælland Søren Thue Løland nordsj@dk.cisv.org
Nordsjælland Ellen Bang nordsj@dk.cisv.org
Storstrøm Linda Christensen storstroem@dk.cisv.org
Storstrøm Johan Christiansen 28 11 68 86 johanlmc@gmail.com
Roskilde Christina Würtz roskilde@dk.cisv.org
Vestsjælland Anne Marie Marckmann vestsjaelland@dk.cisv.org
Vestsjælland Agnete Borges vestsjaelland@dk.cisv.org
Aalborg-Nordjylland Linda Galberg aalborg@dk.cisv.org
Aalborg-Nordjylland aalborg@dk.cisv.org
Midtjylland Liv Pedersen midtjylland@dk.cisv.org
Midtjylland Victoria Andersen victoriatvorupandersen@gmail.com

Kontaktoplysninger for Udvalg

Mosaik-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
mosaik@dk.cisv.org

Børnebysudvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Pia Lykking 40 40 72 33 village@dk.cisv.org
JC-ansvarlig Mette Havnhøj Sørensen 40 35 51 38 village@dk.cisv.org
Sekretær Nanna Hebo Schmidt village@dk.cisv.org
Medlem Bolette Bjerregaard 31 44 06 48 village@dk.cisv.org

Interchange-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kit Rasmussen 30 32 86 76 interchange@dk.cisv.org
Medlem Anne-Marie Guldbrandsen interchange@dk.cisv.org

Youth Meeting-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Lene Holgaard 60 77 13 83 youthmeeting@dk.cisv.org
Medlem (ansvarlig for 16+) Rikke Juel Enemærke 86 74 02 00 / 26 74 02 63 youthmeeting@dk.cisv.org
Medlem Mette Havnhøj Sørensen 40 35 51 38 youthmeeting@dk.cisv.org

Step Up-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Tanja Paredes-Alva stepup@dk.cisv.org

Seminar Camp-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Anne Hougaard 22 40 03 86 seminar@dk.cisv.org
Medlem Lea Thingmann 30 62 87 89 seminar@dk.cisv.org

IPP-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Maria Lentz-Nielsen ipp@dk.cisv.org
Medlem Mie Asta Wamberg ipp@dk.cisv.org
Medlem Julie Worsøe ipp@dk.cisv.org

Junior Branch-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
National Junior Repræsentant senior Clara Skibild 29 87 98 68 njr@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant junior Merle Toft Thejls 23 92 21 43 njr@dk.cisv.org
Træningskoordinator Alberte Zimsen 29 79 56 59 jbtraening@dk.cisv.org
Projektkoordinator (Mosaik) Katrine Hållén-Kragh 21 12 15 90 jbprojekt@dk.cisv.org
Kommunikationskoordinator Magnus Bjerrum 61 99 35 70 jbkommunikation@dk.cisv.org

CISV For Alle (CFA)

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 cfa@dk.cisv.org
Medlem Valdemar Juel Enemærke cfa@dk.cisv.org
Medlem Vitus Juel Enemærke cfa@dk.cisv.org
Medlem Tobias Rytter cfa@dk.cisv.org

Det Nationale Uddannelsesudvalg (NUDD)

Rolle Navn Telefon E-mail
Medlem Cecilie Rasmussen 20 12 31 72 nudd@dk.cisv.org
Medlem Astrid Nørgaard Hostrup nudd@dk.cisv.org
Medlem Cecilia Høholt Nielsen nudd@dk.cisv.org
Medlem Mia Harpsøe Engel 44 48 98 18 nudd@dk.cisv.org
Medlem Camilla Christophersen nudd@dk.cisv.org

Risk Management-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Linda Holmberg 26 74 78 71 riskmanager@dk.cisv.org
Medlem Eva Høeg 27 59 09 95 riskmanager@dk.cisv.org
Medlem Kenneth Schou 20 66 55 37 riskmanager@dk.cisv.org
Risk managers i lokalforeninger:
Fyn Rikke Juel Enemærke 26 74 02 63 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org
Midtjylland Laura Birkmose Hertz 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com
Nordsjælland Bolette Bjerregaard 31 44 06 48 boletteb@gmail.com
Vestsjælland Anne Marie Marckmann 41 40 95 63 vestsjaellandcisv@gmail.com
Amager Lene Holgaard mosterolga@gmail.com
Storstrøm Linda Christensen 26 82 59 20 cisvstorstroem@gmail.com
Roskilde Sune Aggergaard 61 56 74 05 Sune@aggergaard.dk
Hareskov-Værløse Daniel Westermann Strandby 26 23 10 83 Daniel.westermann.strandby@gmail.com
Hareskov-Værløse Lili Westermann 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Aalborg-Nordjylland Laura Birkmose Hertz (med støtte fra Eva Høeg) 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com

Kontaktoplysninger for Lokalforeninger

Amager

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB-repræsentant og nyhedsbrev) Mette Sørensen 40 35 51 38 mette.havnhoej@gmail.com
Næstformand Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Kasserer (HB-suppleant) Line Koch 53 63 90 63 cisvamager@gmail.com
Sekretær og aktivitetsplan Jeanet Madsen 22 72 39 04 jeanetmadsen@gmail.com
Nyhedsbrev Anne Vibeke Jensen 41 58 64 10 annevibj@gmail.com
Interchange kontaktperson Julie Flindt 22 27 45 85 ic.amager.cisv@gmail.com
Interchange kontaktperson Dan Andersson 60 61 66 40 dan.andersson97@gmail.com
Interchange kontakt (International) Kit Rasmussen 30 32 86 76 Kit.rasmussen@live.dk
Børnebyskontaktperson Zandra R.G. Weitemeyer 26 78 48 38/38 80 48 38 zanroses@hotmail.com
Børnebyskontaktperson Brian Harlø 31 43 14 43 brian86mail@gmail.com
JC-koordinator Mette Sørensen 40 35 51 38 mette.havnhoej@gmail.com
Step Up kontaktperson Line Koch 53 63 90 63 linekoch.bs@gmail.com
Youth Meeting kontaktperson Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Mosaik-kontaktperson, juniorbestyrelsesmedlem (orlov) Line Madsen 61 70 00 93 2720line@gmail.com
Mosaik-kontaktperson, webmaster (orlov) Gustav Elmo Stuhr 28 68 38 10 gustav.elmo@gmail.com
Bestyrelsesmedlem (HB-junior) Victor Suhr Svendsen 60 22 31 08 victorsuhrsvendsen@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Mai Andersson 50 54 35 00 maiandersson2000@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Emma Vesterdahl 25 38 26 25 e.vesterdahl@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Celia Bak-Thomsen 51 91 77 47 celiajbt@gmail.com
Lokal Risk Manager Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Lokal Risk Manager (ikke i bestyrelsen) Winnie Ramsing 22 53 33 00 Winnie.ramsing@dk.cisv.org

Fyn & Sydjylland

Rolle Navn Telefon E-mail Valgperiode
Formand, næstformand og sekretær fynogsydjylland@dk.cisv.org
Kasserer fynogsydjylland@dk.cisv.org
Formand og Youth Meeting kontaktperson (HB) Karen Vinten Understrup 51883416 karen.vinten.understrup@dk.cisv.org 2018-2020
Næstformand, Børnebykontaktperson (HB-junior) Emilie Karense Lykking 40559236 emilie.lykking@dk.cisv.org 2019-2021
Kasserer, Risk Manager (certificering gyldig til 2021) Rikke Juel Enemærke 86740200 26740263 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org 2019-2021
Sekretær/referent og Interchange-kontaktperson Betina Bek Faaborg 40244147 betina.faaborg@dk.cisv.org 2018-2020
Step Up-kontaktperson Tine Hjortbak Hvelplund 25214816 tine.hvelplund@dk.cisv.org 2018-2020
Step Up kontaktperson Helle Lunden 24263079 helle.lunden@dk.cisv.org 2019-2020
Juniormedlem Albert Vinten Understrup 86199045 karen_vinten_madsen@hotmail.com 2019-2021
Juniormedlem og Interchange-kontaktperson Caroline Rask 31656581 caroline.rask@dk.cisv.org 2018-2020
Suppleant Jette Moth 27323103 jettemoth@gmail.com 2019-2020
Suppleant og Youth Meeting kontaktperson Ida Bohn 20510946 ida.bohn@dk.cisv.org 2019-2020
Juniorsuppleant Line Bremer Mortensen 40318636 line.bremer@hotmail.com 2019-2020
Juniorsuppleant Laura Sellebjerg Nielsen 40206517 laura.s.nielsen@hotmail.com 2019-2020
Øvrige ressourcepersoner
Step Up-kontaktperson Rie Wittrup Sørensen 61722603 rie.wittrup@dk.cisv.org

Hareskov-Værløse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Lili Westermann (HB) 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Næstformand Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 Ambiguld@hotmail.com
Kasserer Ulrike Møgelvang 61 66 00 98
Youth meeting kontaktperson Lili Westermann 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Step Up kontaktperson Gitte Liebst Robinson 30 20 54 84 Gitterob66@gmail.com
Interchange kontaktperson Lili Westermann 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Børnebyskontaktperson Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 Ambiguld@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Lise Lotte Christensen 38 86 20 78 llchr@yahoo.com
Bestyrelsesmedlem Richa Bang Jessen 30 50 54 51
Bestyrelsesmedlem Nanna Gabrielsen 60 88 06 34 Nannagabrielsen@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Pia Lykke Sommer 25 67 44 28 pialykkesommer@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Daniel Westermann Strandby 26 23 10 83 Daniel.westermann.strandby@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Josefine Møgelvang 61 66 73 24
Juniorbestyrelsesmedlem Karoline Møgelvang (HB) 61 28 87 61 karmo@moegelvang.eu
Lokal RM Daniel Westermann Strandby 26 23 10 83 Daniel.westermann.strandby@gmail.com
Lokal RM Lili Westermann 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com

Nordsjælland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB) Søren Thue Løland 44 99 22 22 loland@mail.dk
Næstformand (HB suppleant) Lisbeth Bendixen 30 38 37 08 family.bendixen@gmail.com
Kasserer Kim Bendixen 31 38 28 50
Sekretær Helle Lindsted 23 96 03 20 lindsted.helle@gmail.com
Webmaster Michael Morgen 28 43 44 32 michaelmorgen91@gmail.com
SU-kontaktperson Lotta Hållén-Kragh 25 18 49 40 L8@l8.dk
IC-kontaktperson Sarah Bröking 40 62 60 03 solsarahb@hotmail.com
Børnebyskontaktperson Pia Lykking 40 40 72 33 pia.lykking@hotmail.com
YM kontaktperson Anette Gydesen 27 14 09 26 agy@ihi.com
Risk manager Bolette Bjerregaard 29 41 14 85 boletteb@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Jakob Eckmann Andersen 61 68 56 99
Bestyrelsesmedlem Line Kalmark von Buchwald 49 11 32 85 lineka@mac.com
Junior-bestyrelsesmedlem (HB) Ellen Bang 60 51 67 15 ellen.star.jari@gmail.com

Storstrøm

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og Step Up kontaktperson Linda Christensen 26 82 59 20 storstroem@dk.cisv.org
Næstformand (HB), YM-kontaktperson, BB-kontakt Berit Christiansen 29 90 24 90 beritchristiansen@gmail.com
Kasserer Lisbeth Stenning 60 19 45 78
IC-kontaktperson Lisbeth Stenning 60 19 45 78 Lstenning@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem og nyhedsbrev Rikke Schade Weje 40 19 56 78 palleogrikke@hotmail.com 
YM-kontaktperson Lea Hagstrøm 28 30 01 78 phoebsenator@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Daria Berg 27 34 87 58 dropalla@msn.com
BB-kontakt og suppleant i bestyrelsen Mette Jacobsen 30 20 84 16 mettefjord@yahoo.dk
Bestyrelsesmedlem Kasper Mossin Christiansen 25 45 48 22 kaspermc@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem (HB-junior) Johan Christiansen 28 11 68 86 johanlmc@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Silas Christiansen 29 90 24 90 silaslmc@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Peter Berg 71 92 36 92 Peterberg110205@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem - suppleant Sara Christiansen 51 91 41 11 saralmchristiansen@gmail.com

Roskilde

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og Børnebyskontaktperson (HB) Christina Würtz 51 24 40 65 fam.wyrtz@mail.dk
Kasserer Olena Estrup 46 14 73 50
Step Up kontaktperson Olena Estrup 46 14 73 50 estrup@os.dk
Youth Meeting og IC-kontaktperson Christina Würtz 51 24 40 65 fam.wyrtz@mail.dk
Interchange kontaktperson hipsen@live.dk
Risk Manager Sune Aggergaard (Trænes okt. 18) 61 56 74 05 Sune@aggergaard.dk
Børnebyskontaktperson Kari Boe Gad 66 14 60 13 kariboegad@gmail.com
Børnebyskontaktperson Britt Hoffmeyer 40 80 96 58 bh@hosc.eu
Bestyrelsesmedlem Karen Munch Mortensen 21 25 22 46 karenmunchmortensen@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Kirstine Jordan 28 26 12 86 stine@aggergaard.dk
Junior bestyrelsesmedlem Clara Bendixen Würtz 51 24 40 65 fam.wyrtz@mail.dk
Junior bestyrelsesmedlem Freja Hou Præst 26801565 frejapraest@gmail.com

Vestsjælland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB) Anne Marie Marckmann 41 40 95 63 vestsjaellandcisv@gmail.com
Næstformand Christian Bencard 20 46 92 55 vestsjaellandcisv@gmail.com
Kasserer Svend Erik Hansen 59 91 29 31
Sekretær Lisbeth Hansen 20 24 25 71 vestsjaellandcisv@gmail.com
Børnebyskontaktperson Arndis Rasmussen 41 42 42 71 vestsjaellandcisv@gmail.com
Youth Meeting Christian Bencard 20 46 92 55 vestsjaellandcisv@gmail.com
Interchange Sanne Madsen 22 81 00 21 vestsjaellandcisv@gmail.com
Interchange Hanne Ipsen 40 34 74 41 vestsjaellandcisv@gmail.com
Step Up Lisbeth Hansen 20 24 25 71 vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem (HB-junior) Agnete Borges vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem (HB-junior suppleant) Tor Jensen vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem (Junior) Rolf Madsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Lokal Risk Manager Anne Marie Marckmann 41 40 95 63 vestsjaellandcisv@gmail.com
HB-suppleant Christian Bencard 20 46 92 55 vestsjaellandcisv@gmail.com

Aalborg-Nordjylland

Rolle Navn Telefon E-mail
Generelle mails til CISV Aalborg-Nordjylland cisv.nordjylland@gmail.com
Formand og BB-kontaktperson Linda Galberg 25 74 28 00 bb.cisv.nj@gmail.com
Bestyrelsesmedlem og Step Up-kontaktperson Dorte Tangaa-Møller 29 12 62 14 stepup.nordjylland@gmail.com
Risk Manager Laura Birkmose Hertz (med støtte fra Eva Høeg) 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Christian Burchart
Kasserer Mads Sidenius
Interchange kontaktperson interchange.nordjylland@gmail.com
Youth Meeting-kontaktpersoner youthmeeting.nordjylland@gmail.com

Midtjylland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og SU-kontaktperson (HB) Liv Pedersen 28 78 11 08 midtjylland@dk.cisv.org
Næstformand (HB-junior) Victoria Tvorup Andersen 28 72 68 70 victoriatvorupandersen@gmail.com
Sekretær og Risk manager Laura Birkmose Hertz 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com
Kasserer Thomas Lebech Hoe 20 88 83 06
Børnebyskontaktperson Pia Kjelstrøm Bruhn 71 72 91 72 pia@beati.dk
Interchange-kontaktperson Liv Pedersen 28 78 11 08 midtjylland@dk.cisv.org
YM-kontaktperson Liv Pedersen 28 78 11 08 midtjylland@dk.cisv.org
Bestyrelsesmedlem Niels-Jørgen Jensen 25 66 87 77 67jensen@gmail.com

Kontaktoplysninger for Netværk

Den Danske Doris Allen Støtteforenings bestyrelse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kenneth Schou 20 66 55 37 egelandschou@gmail.com
Kasserer Lisbeth Skarving 21 79 92 74 skarving@gmail.com
Sekretær Britt Hoffmeyer 40 80 96 58 bh@hosc.eu
Bestyrelsesmedlem Karin Alsø 51 23 03 84 Karin.alsoe@live.dk
Bestyrelsesmedlem Eva Høeg 27 59 09 95 eva@evahoeg.dk
Suppleant Winnie Ramsing
Suppleant Olga Schultz
Fælles mail til bestyrelsen dorisallen@dk.cisv.org