Fyn

CISV Fyn

CISV Fyn er lokalforening for hele Region Syddanmark. Ligesom resten af CISV - både på nationalt og internationalt plan - er vi en gruppe frivillige, der igennem forskellige uddannende programmer forsøger at skabe en fredeligere og mere retfærdig verden. Dette gøres ved at skabe bånd mellem mennesker fra forskellige lande, kulturer og baggrunde, når vi sender delegationer af børn og unge på Børneby, Interchange, StepUp lejr og meget andet.

Hvis du eller dit barn har mod på verden og brænder for at lære mere om andre kulturer, hvis du brænder for at være leder for en delegation, eller hvis du har et ønske om at støtte op om lokalforeningens arbejde, så hold øje med "Dine Muligheder" hvor vi løbende opdaterer, hvad der sker i lokalforeningen, hvilke programmer vi søger deltagere og ledere til, hvornår vi har brug for frivillige hjælpere, m.v.

Vi har en Facebook-side, som er helt offentlig. Her har vi vores “kalender” i form af begivenheder, der er aktuelle for CISV Fyn. På vores side er det CISV Fyn, der henvender sig til medlemmer og andre, der “synes godt om” os. Du er mere end velkommen til at “synes godt om” vores side på https://www.facebook.com/cisvfyn.

Derudover har vi en Facebook-gruppe til internt brug. Her kan alle medlemmer af gruppen bidrage og kommunikere i nyhedsstrømmen – du kan finde gruppen her: https://www.facebook.com/groups/cisvfyn/

Man er også velkommen til at kontakte bestyrelsen enten på fyn@remove-this.dk.cisv.org, eller direkte til de relevante på listen herunder!

Bestyrelsen

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand, næstformand, kasserer og sekretær fyn@dk.cisv.org
Formand og lederkontakt Karen Vinten Understrup 51883416 karen.vinten.understrup@dk.cisv.org
Næstformand, Juniormedlem Emilie Karense Lykking 40559236 emilie.lykking@dk.cisv.org
Kasserer, Børneby-, Interchange- og Youth Meeting-kontaktperson Rikke Juel Enemærke 86 74 02 00 / 26 74 02 63 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org
Sekretær/referent og Step Up-kontaktperson Tine Hjortbak Hvelplund 25214816 tine.hvelplund@dk.cisv.org
Step Up-kontaktperson Rie Wittrup Sørensen 61722603 rie.wittrup@dk.cisv.org
Medlem Finnbjørg Jacobsen 27580263 finnbjorg@dbmail.dk
Medlem Jane Enemærke Pedersen 21372530 jane.enemaerke.pedersen@rsyd.dk
Juniormedlem Anne Hougaard 22400386 anne-hougaard@hotmail.com
Suppleant Jette Moth 27323103 jettemoth@gmail.com
Suppleant Peter Ferrold 51817180 pferrold@gmail.com
Suppleant Alex Buchwald
Juniorsuppleant Caroline Rask 31656581 caroline.rask@live.dk
Juniorsuppleant Rosa Sommerlund 22801908 rosasommerlund@hotmail.com
Juniorsuppleant Liselotte Lykkemark 60227770 liselotte.lykkemark@dk.cisv.org

Bestyrelsens valgperioder

Navn Rolle Valgperiode
Karen Vinten Understrup Formand Valgt 2016-2018
Emilie Karense Lykking Næstformand, Juniormedlem Valgt 2017-2019
Rikke Juel Enemærke Kasserer Valgt 2017-2019
Tine Hjortbak Hvelplund Sekretær/referent Valgt 2016-2018
Finnbjørg Jacobsen Medlem Valgt 2016-2018
Jane Enemærke Pedersen Medlem Valgt 2016-2018
Rie Wittrup Sørensen Medlem Valgt 2017-2019
Anne Hougaard Juniormedlem Valgt 2017-2019
Rosa Sommerlund Juniorsuppleant Valgt 2017-2018
Caroline Rask Juniorsuppleant Valgt 2017-2018
Liselotte Lykkemark Juniorsuppleant Valgt 2017-2018
Jette Moth Suppleant Valgt 2017-2018
Peter Ferrold Suppleant Valgt 2017-2018
Alex Buchwald Suppleant Valgt 2017-2018

Referater

Vedtægter

Sæt strøm på løsningerne

- brug af forms mm i CISV

Præsentation fra workshop på Stormøde d. 16. september 2017

- Rikke Juel Enemærke - rikke.juel.enemaerke@remove-this.dk.cisv.org