Amager

CISV Amager

CISV Amager er lokalforening for det område, der dækker indre København inkl. Amager, Frederiksberg og Hvidovre. Ligesom resten af CISV - både på nationalt og internationalt plan - er vi en gruppe frivillige, der igennem forskellige uddannende programmer forsøger at skabe en fredeligere og mere retfærdig verden. Dette gøres ved at skabe bånd mellem mennesker fra forskellige lande, kulturer og baggrunde, når vi sender delegationer af børn og unge på Børneby, Interchange, StepUp lejr og meget andet.

Hvis du eller dit barn har mod på verden og brænder for at lære mere om andre kulturer, hvis du brænder for at være leder for en delegation, eller hvis du har et ønske om at støtte op om lokalforeningens arbejde, så hold øje med "Dine Muligheder" hvor vi løbende opdaterer, hvad der sker i lokalforeningen, hvilke programmer vi søger deltagere og ledere til, hvornår vi har brug for frivillige hjælpere, m.v.

Man er også velkommen til at kontakte bestyrelsen enten på amager@remove-this.dk.cisv.org, eller direkte til de relevante på listen herunder!

Bestyrelsen

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Kasserer Annette Bache 42 60 18 28 bache@os.dk
Sekretær Jeanet Madsen 22 72 39 04 jeanetmadsen@gmail.com
Næstformand og Youth Meeting kontaktperson Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Step Up kontaktperson Tanja Paredes-Alva 41 11 18 63 stepupamager@hotmail.com
Youth Meeting- og børnebyskontaktperson/HB-suppleant Mette Sørensen 40 35 51 38 mettehavnhoej@gmail.com
Interchange kontaktperson Julie Flindt 22 27 45 85 ic.amager.cisv@gmail.com
Interchange kontaktperson Dan Andersen 60 61 66 40 dan.andersson97@gmail.com
Børnebyskontaktperson og Nyhedsbrev Peter Dam 51 76 26 87 phd.cisv@gmail.com
Webmaster og nyhedsbrev Clara Ketill Skilbild 29 87 98 68 clara.skibild@gmail.com
Mosaik-kontaktperson Caja Sillassen 53 55 63 64 caja.sillassen@gmail.com
Mosaik- og IPP-kontaktperson Merle Toft Thejls 23 92 21 43 rotten.thejls@gmail.com
HB-juniormedlem/Seminarcamp- og IPP kontaktperson Johan Andersen 20 77 34 51 johan@calleand.dk
Bestyrelsesmedlem Kit Rasmussen 30 32 86 76 Kit.rasmussen@unilever.com
Bestyrelsesmedlem Zandra R.G. Weitemeyer 26 78 48 38 zanroses@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Kiya Dionicio Ougaard 61 85 71 35 kiyadionicio@ougaard.dk