Amager

CISV Amager

CISV Amager er lokalforening for det område, der dækker indre København inkl. Amager, Frederiksberg og Hvidovre. Ligesom resten af CISV - både på nationalt og internationalt plan - er vi en gruppe frivillige, der igennem forskellige uddannende programmer forsøger at skabe en fredeligere og mere retfærdig verden. Dette gøres ved at skabe bånd mellem mennesker fra forskellige lande, kulturer og baggrunde, når vi sender delegationer af børn og unge på Børneby, Interchange, StepUp lejr og meget andet.

Hvis du eller dit barn har mod på verden og brænder for at lære mere om andre kulturer, hvis du brænder for at være leder for en delegation, eller hvis du har et ønske om at støtte op om lokalforeningens arbejde, så hold øje med "Dine Muligheder" hvor vi løbende opdaterer, hvad der sker i lokalforeningen, hvilke programmer vi søger deltagere og ledere til, hvornår vi har brug for frivillige hjælpere, m.v.

Man er også velkommen til at kontakte bestyrelsen enten på amager@remove-this.dk.cisv.org, eller direkte til de relevante på listen herunder!

Bestyrelsen

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB-suppleant og lokal Risk Manager) Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Næstformand Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Kasserer Annette Bache 42 60 18 28
Sekretær og aktivitetsplan Jeanet Madsen 22 72 39 04 jeanetmadsen@gmail.com
Nyhedsbrev Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Nyhedsbrev Anne Vibeke Jensen 41 58 64 10 annevibj@gmail.com
Mosaik-kontaktperson Annette Bache 42 60 18 28 bache@os.dk
Mosaik-kontaktperson Line Madsen 61 70 00 93 2720line@gmail.com
Mosaik-kontaktperson Brian Harlø 31 43 14 43 brian86mail@gmail.com
Mosaik-kontaktperson og webmaster Gustav Elmo Stuhr 28 68 38 10 gustav.elmo@gmail.com
Junior-kontaktperson Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Youth Meeting kontaktperson Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Youth Meeting-kontaktperson (HB) Mette Sørensen 40 35 51 38 mettehavnhoej@gmail.com
Step Up kontaktperson Tanja Paredes-Alva 41 11 18 63 stepupamager@hotmail.com
Step Up kontaktperson Line Koch 53 63 90 63 linekoch.bs@gmail.com
Interchange kontaktperson Kit Rasmussen 30 32 86 76 Kit.rasmussen@unilever.com
Interchange kontaktperson Julie Flindt 22 27 45 85 ic.amager.cisv@gmail.com
Interchange kontaktperson Dan Andersson 60 61 66 40 dan.andersson97@gmail.com
Børnebyskontaktperson Brian Harlø 31 43 14 43 brian86mail@gmail.com
Børnebyskontaktperson (HB) Mette Sørensen 40 35 51 38 mettehavnhoej@gmail.com
Børnebyskontaktperson Zandra R.G. Weitemeyer 26 78 48 38 zanroses@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem (HB-junior) Caja Sillassen 53 55 63 64 caja.sillassen@gmail.com
Koordinator for juniorerne Emma Vesterdahl 25 38 26 25 e.vesterdahl@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Victor Suhr Svendsen 60 22 31 08 victorsuhrsvendsen@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Celia 51 91 77 47 celiajbt@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Nikoline Rasmussen 21 52 79 99 Nikolinerasmussen016@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Mai Andersson maiandersson2000@gmail.com