Kontakt

Kontakt CISV Danmark

Her på siden kan man finde oversigter over, hvem man kan kontakt i CISV Danmark. For uddybende information om, hvad de forskellige instanser dækker over, se "Om CISV".

Daglig Ledelse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Pernille Kok 22 96 68 04 president@dk.cisv.org
Næstformand Jesper Lykking vicepresident@dk.cisv.org
Landskasserer Anne Mette Sillassen
National Repræsentant Anne Tetens national.representative@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant senior Tone Stauning 28 12 14 46 njr@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant junior Sarah Jane Kok 30 44 90 71 njr@dk.cisv.org
Sociale medier Cecilie Rasmussen socialemedier@dk.cisv.org
Risk Manager Linda Holmberg lindaholmberg@mail.dk

Kontoret

Rolle Navn Telefon E-mail
Nationalsekretær Tina Hjordt 33 12 24 78 secretary@dk.cisv.org
Teknisk-Administrativ medarbejder Charlotte Schmock teknisk-administrativ@dk.cisv.org
Kontorets Adresse CISV Danmark, Bornholmsgade 1, kld., 1266 København K, Denmark
Kontorets Åbningstider Onsdage 14-18
Kontorets E-mail office@dk.cisv.org
Kontorets Telefon +45-33 12 24 78
Foreningens CVR-nummer 27629172

Hovedbestyrelsen

Rolle Navn Telefon E-mail
Daglig Ledelse
Formand Pernille Kok 22 96 68 04 president@dk.cisv.org
Næstformand Jesper Lykking vicepresident@dk.cisv.org
Landskasserer Anne Mette Sillassen
National Repræsentant Anne Tetens national.representative@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant senior Tone Stauning 28 12 14 46 njr@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant junior Sarah Jane Kok 30 44 90 71 njr@dk.cisv.org
Lokalforeningsrep.
Amager Mette Sørensen 40 35 51 38 mette.havnhoej@gmail.com
Amager Caja Sillassen 53 55 63 64 caja.sillassen@gmail.com
Fyn Karen Vinten Understrup fyn@dk.cisv.org
Fyn Emilie Lykking fyn@dk.cisv.org
Hareskov-Værløse Lili Westermann h-v@dk.cisv.org
Hareskov-Værløse Karoline Møgelvang h-v@dk.cisv.org
Nordsjælland Søren Thue Løland nordsj@dk.cisv.org
Nordsjælland Ellen Bang nordsj@dk.cisv.org
Storstrøm Linda Christensen storstroem@dk.cisv.org
Storstrøm Johan Christiansen 28 11 68 86 johanlmc@gmail.com
Roskilde Christina Würtz roskilde@dk.cisv.org
Vestsjælland Shila Birgitte Jensen vestsjaelland@dk.cisv.org
Vestsjælland Rolf Madsen vestsjaelland@dk.cisv.org
Aalborg-Nordjylland aalborg@dk.cisv.org
Aalborg-Nordjylland aalborg@dk.cisv.org
Midtjylland Liv Pedersen midtjylland@dk.cisv.org
Midtjylland Victoria Andersen victoriatvorupandersen@gmail.com

Kontaktoplysninger for Udvalg

Mosaik-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Svea Olsen mosaik@dk.cisv.org

Børnebysudvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Pia Lykking 40 40 72 33 village@dk.cisv.org
JC-ansvarlig Mette Havnhøj Sørensen 40 35 51 38 village@dk.cisv.org
Sekretær Nanna Hebo Schmidt village@dk.cisv.org
Medlem Bolette Bjerregaard 31 44 06 48 village@dk.cisv.org

Interchange-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kit Rasmussen 30 32 86 76 interchange@dk.cisv.org
Medlem Anne-Marie Guldbrandsen interchange@dk.cisv.org

Youth Meeting-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Lene Holgaard 60 77 13 83 youthmeeting@dk.cisv.org
Medlem (ansvarlig for 16+) Rikke Juel Enemærke 86 74 02 00 / 26 74 02 63 youthmeeting@dk.cisv.org

Step Up-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Ulrike Møgelvang 61 66 00 98 stepup@dk.cisv.org
Medlem Tanja Paredes-Alva stepup@dk.cisv.org

Seminar Camp-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Anne Hougaard 22 40 03 86 seminar@dk.cisv.org
Medlem Lea Thingmann 30 62 87 89 seminar@dk.cisv.org

IPP-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Maria Lentz-Nielsen ipp@dk.cisv.org
Medlem Nanna Svart 20 68 01 20 nanna.svart@dk.cisv.org
Medlem Amanda Mohr Schlamovitz ipp@dk.cisv.org
Medlem Mie Skou Larsen ipp@dk.cisv.org

Junior Branch-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
National Junior Repræsentant senior Tone Stauning 28 12 14 46 njr@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant junior Sarah Jane Kok 30 44 90 71 njr@dk.cisv.org
NJR-suppleant Clara Skibild 29 87 98 68 njr.sup@dk.cisv.org
Træningskoordinator Josefine Møgelvang 61 66 73 24 jbtraening@dk.cisv.org
Mosaikkoordinator Rachel Ellebye 27 84 29 32 jbprojekt@dk.cisv.org
Kommunikationskoordinator Merle Thejls 23 92 21 43 jbkommunikation@dk.cisv.org

CISV For Alle (CFA)

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 cfa@dk.cisv.org
Medlem Valdemar Juel Enemærke cfa@dk.cisv.org
Medlem Vitus Juel Enemærke cfa@dk.cisv.org

Det Nationale Uddannelsesudvalg (NUDD)

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Mads Nybo Johansen nudd@dk.cisv.org
Næstformand Cecilie Rasmussen 20 12 31 72 nudd@dk.cisv.org
Medlem Astrid Nørgaard Hostrup nudd@dk.cisv.org
Medlem Cecilia Høholt Nielsen nudd@dk.cisv.org
Medlem Tobias Rytter nudd@dk.cisv.org
Medlem Mia Harpsøe Engel 44 48 98 18 nudd@dk.cisv.org

Risk Management-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Linda Holmberg 26 74 78 71 riskmanager@dk.cisv.org
Medlem Eva Høeg 27 59 09 95 riskmanager@dk.cisv.org
Medlem Kenneth Schou 20 66 55 37 riskmanager@dk.cisv.org
Risk managers i lokalforeninger:
Fyn Rikke Juel Enemærke 26 74 02 63 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org
Midtjylland Laura Birkmose Hertz 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com
Nordsjælland Bolette Bjerregaard 31 44 06 48 boletteb@gmail.com
Vestsjælland Shila Birgitte Jensen vestsjaelland@dk.cisv.org
Amager og Hareskov-Værløse Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Aalborg-Nordjylland Christina Elong Møller 42 31 30 10 c_elong@yahoo.com
Storstrøm Linda Christensen 26 82 59 20 cisvstorstroem@gmail.com
Roskilde Sune Aggergaard (Trænes okt. 18) 61 56 74 05 Sune@aggergaard.dk

Kontaktoplysninger for Lokalforeninger

Amager

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB-suppleant og lokal Risk Manager) Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Næstformand Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Kasserer Annette Bache 42 60 18 28 cisvamager@gmail.com
Sekretær og aktivitetsplan Jeanet Madsen 22 72 39 04 jeanetmadsen@gmail.com
Nyhedsbrev Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Nyhedsbrev Anne Vibeke Jensen 41 58 64 10 annevibj@gmail.com
Mosaik-kontaktperson Line Madsen 61 70 00 93 2720line@gmail.com
Mosaik-kontaktperson Brian Harlø 31 43 14 43 brian86mail@gmail.com
Mosaik-kontaktperson og webmaster Gustav Elmo Stuhr 28 68 38 10 gustav.elmo@gmail.com
Junior-kontaktperson Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Youth Meeting kontaktperson Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Youth Meeting-kontaktperson (HB) Mette Sørensen 40 35 51 38 mette.havnhoej@gmail.com
Step Up kontaktperson Tanja Paredes-Alva 41 11 18 63 stepupamager@hotmail.com
Step Up kontaktperson Line Koch 53 63 90 63 linekoch.bs@gmail.com
Interchange kontaktperson Kit Rasmussen 30 32 86 76 Kit.rasmussen@unilever.com
Interchange kontaktperson Julie Flindt 22 27 45 85 ic.amager.cisv@gmail.com
Interchange kontaktperson Dan Andersson 60 61 66 40 dan.andersson97@gmail.com
Børnebyskontaktperson Brian Harlø 31 43 14 43 brian86mail@gmail.com
Børnebyskontaktperson Zandra R.G. Weitemeyer 26 78 48 38 zanroses@hotmail.com
JC-ansvarlig Mette Sørensen 40 35 51 38 mettehavnhoej@gmail.com
Bestyrelsesmedlem (HB-junior) Caja Sillassen 53 55 63 64 caja.sillassen@gmail.com
Koordinator for juniorerne Emma Vesterdahl 25 38 26 25 e.vesterdahl@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Victor Suhr Svendsen 60 22 31 08 victorsuhrsvendsen@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Celia 51 91 77 47 celiajbt@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Nikoline Rasmussen 21 52 79 99 Nikolinerasmussen016@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Mai Andersson maiandersson2000@gmail.com

Fyn

Rolle Navn Telefon E-mail Valgperiode
Formand, næstformand og sekretær fyn@dk.cisv.org
Kasserer fyn@dk.cisv.org
Formand (HB) Karen Vinten Understrup 51883416 karen.vinten.understrup@dk.cisv.org 2018-2020
Næstformand, Børnebykontaktperson (HB-junior) Emilie Karense Lykking 40559236 emilie.lykking@dk.cisv.org 2017-2019
Kasserer, Risk Manager (certificering gyldig til 2021), Børneby- og Youth Meeting-kontaktperson Rikke Juel Enemærke 86 74 02 00 / 26 74 02 63 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org 2017-2019
Sekretær/referent og Step Up-kontaktperson Tine Hjortbak Hvelplund 25214816 tine.hvelplund@dk.cisv.org 2018-2020
Interchange- og Step Up-kontaktperson Rie Wittrup Sørensen 61722603 rie.wittrup@dk.cisv.org 2017-2019
Medlem Betina Bek Faaborg 40244147 betina.faaborg@dk.cisv.org 2018-2020
Juniormedlem, Youth Meeting-kontaktperson Anne Hougaard 22400386 anne.hougaard@dk.cisv.org 2017-2019
Juniormedlem Caroline Rask 31656581 caroline.rask@dk.cisv.org 2018-2020
Suppleant Jette Moth 27323103 jettemoth@gmail.com 2018-2019
Suppleant Peter Ferrold 51817180 pferrold@gmail.com 2018-2019
Suppleant Helle Lunden 24263079 helle@lunden.dk 2018-2019
Suppleant Jane Enemærke Pedersen 21372530 jane.enemaerke.pedersen@rsyd.dk 2018-2019
Juniorsuppleant Rosa Sommerlund 22801908 rosasommerlund@hotmail.com 2018-2019

Hareskov-Værløse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Lili Westermann (HB) 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Næstformand Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 Ambiguld@hotmail.com
Kasserer Ulrike Møgelvang 61 66 00 98
Youth meeting kontaktperson Lili Westermann 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Step Up kontaktperson Gitte Liebst Robinson 30 20 54 84 Gitterob66@gmail.com
Interchange kontaktperson Helle Vedstesen 40 20 50 54 Helle@vedstesen.dk
Børnebyskontaktperson Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 Ambiguld@hotmail.com
Risk Manager Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Suppleant Tina Löfvall 26 93 68 42 Tina.lofvall@gmail.dk
Bestyrelsesmedlem Richa Bang Jessen 30 50 54 51
Bestyrelsesmedlem Nanna Gabrielsen 60 88 06 34 Nannagabrielsen@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Pia Lykke Sommer 25 67 44 28 pialykkesommer@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Daniel Westermann Strandby 26 23 10 83 Daniel.westermann.strandby@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Josefine Møgelvang 61 66 73 24
Juniorbestyrelsesmedlem Karoline Møgelvang (HB) 61 28 87 61 karmo@moegelvang.eu

Nordsjælland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB) Søren Thue Løland 44 99 22 22 loland@mail.dk
Næstformand (HB suppleant) Lisbeth Bendixen 30 38 37 08 family.bendixen@gmail.com
Kasserer Kim Bendixen 31 38 28 50
Sekretær Helle Lindsted 23 96 03 20 lindsted.helle@gmail.com
Webmaster Michael Morgen 28 43 44 32 michaelmorgen91@gmail.com
IC kontaktperson Lotta Hållén-Kragh 25 18 49 40 L8@l8.dk
SU kontaktperson Annitta Persson 21 49 00 64 annitta.persson@post.tele.dk
Børnebyskontaktperson Pia Lykking 40 40 72 33 pia.lykking@hotmail.com
YM kontaktperson Anette Gydesen 27 14 09 26 agy@ihi.com
Risk manager Bolette Bjerregaard 29 41 14 85 boletteb@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Jakob Eckmann Andersen 61 68 56 99
Bestyrelsesmedlem Line Kalmark von Buchwald 49 11 32 85 lineka@mac.com
Junior-bestyrelsesmedlem (HB) Ellen Bang 60 51 67 15 ellen.star.jari@gmail.com
Junior-bestyrelsesmedlem Sarah Bröking 40 62 60 03 solsarahb@hotmail.com

Storstrøm

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og Step Up kontaktperson (HB) Linda Christensen 26 82 59 20 storstroem@dk.cisv.org
Børnebyskontaktperson og næstformand Mette Jacobsen 30 20 84 16 mettefjord@yahoo.dk
Kasserer Lisbeth Stenning 60 19 45 78
IC-kontaktperson Lisbeth Stenning 60 19 45 78 Lstenning@hotmail.com
YM-kontaktperson Berit Christiansen 29 90 24 90 beritchristiansen@gmail.com
Risk Manager Linda Christensen 26 82 59 20 storstroem@dk.cisv.org
Bestyrelsesmedlem Rikke Schade Weje 40 19 56 78 palleogrikke@hotmail.com 
Bestyrelsesmedlem suppleant Hugo Haase hhhaase@mail.dk
Bestyrelsesmedlem suppleant Heidi Kokholm Bonde 23 48 23 95 kokholmbonde@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Mathilde Schade Weje 40 19 56 78 palleogrikke@hotmail.com 
Juniorbestyrelsesmedlem (HB-junior) Johan Christiansen 28 11 68 86 johanlmc@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Cathrine Jakobsen 24 95 00 11 Cathrinepjakobsen@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem - suppleant Sara Christiansen 51 91 41 11 saralmchristiansen@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem - suppleant Silas Christiansen 29 90 24 90 silaslmc@gmail.com

Roskilde

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og Børnebyskontaktperson (HB) Christina Würtz 51 24 40 65 fam.wyrtz@mail.dk
Næstformand Poul-Erik Skou Larsen 40 21 13 06 psl@hegela.dk
Kasserer Poul-Erik Skou Larsen 40 21 13 06
Step Up kontaktperson Olena Estrup 46 14 73 50 estrup@os.dk
Youth Meeting og IC-kontaktperson Christina Würtz 51 24 40 65 fam.wyrtz@mail.dk
Risk Manager Sune Aggergaard (Trænes okt. 18) 61 56 74 05 Sune@aggergaard.dk
Børnebyskontaktperson Kari Boe Gad 66 14 60 13 kariboegad@gmail.com
Børnebyskontaktperson Britt Hoffmeyer 40 80 96 58 bh@hosc.eu
Bestyrelsesmedlem Karen Munch Mortensen 33214113 karenmunchmortensen@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Kirstine Jordan 33 23 57 07 stine@aggergaard.dk
Junior bestyrelsesmedlem Clara Bendixen Würtz 51 24 40 65 fam.wyrtz@mail.dk
Junior bestyrelsesmedlem Freja Hou Præst 26801565 frejapraest@gmail.com

Vestsjælland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand (HB) Shila Birgitte Jensen 30 79 69 05 vestsjaellandcisv@gmail.com
Næstformand Sanne Madsen 22 81 00 21 vestsjaellandcisv@gmail.com
Kasserer Svend Erik Hansen 59 91 29 31
Børneby Hans Elverdam 20 11 22 36 vestsjaellandcisv@gmail.com
Youth Meeting Christian Bencard 20 46 92 55 vestsjaellandcisv@gmail.com
Interchange Sanne Madsen 22 81 00 21 vestsjaellandcisv@gmail.com
Interchange Hanne Ipsen 40 34 74 41 vestsjaellandcisv@gmail.com
Step Up Shila Birgitte Jensen 30 79 69 05 vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Anne Marie Marckmann 41 40 95 63 vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Birgitte Knudsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Agnete Borges vestsjaellandcisv@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem (HB-junior) Rolf Madsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Risk Manager Shila Birgitte Jensen 30 79 69 05 vestsjaellandcisv@gmail.com

Aalborg-Nordjylland

Rolle Navn Telefon E-mail
Generelle mails til CISV Aalborg-Nordjylland cisv.nordjylland@gmail.com
Formand og BB-kontaktperson Linda Galberg 25 74 28 00 bb.cisv.nj@gmail.com
Bestyrelsesmedlem og Step Up-kontaktperson Dorte Tangaa-Møller 29 12 62 14 stepup.nordjylland@gmail.com
Risk Manager Christina Elong Møller 42 31 30 10 c_elong@yahoo.com
Bestyrelsesmedlem Christian Burchart
Kasserer Søren Bo Andersen
Interchange kontaktperson Alex Henriksen lla.luxus@mail.dk
Youth Meeting-kontaktperson Per Bussborg bussborg.dall@gmail.com

Midtjylland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og SU-kontaktperson (HB) Liv Pedersen 28 78 11 08 midtjylland@dk.cisv.org
Næstformand (HB-junior) Victoria Tvorup Andersen 28 72 68 70 victoriatvorupandersen@gmail.com
Sekretær og Risk manager Laura Birkmose Hertz 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com
Kasserer Thomas Lebech Hoe 20 88 83 06
Børnebyskontaktperson Victoria Tvorup Andersen 28 72 68 70 victoriatvorupandersen@gmail.com
Børnebyskontaktperson Pia Kjelstrøm Bruhn 71 72 91 72 pia@beati.dk
Interchange og SU-kontaktperson Charlotte Giuliani 40 29 55 59 charlottegiuliani1@gmail.com
IT- og Youth Meeting-kontaktperson Jacob Herred Reimer 25 12 14 03 jacob.reimer@gmail.com

Kontaktoplysninger for Netværk

Den Danske Doris Allen Støtteforenings bestyrelse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kenneth Schou 20 66 55 37 egelandschou@gmail.com
Kasserer Lisbeth Skarving 21 79 92 74
Sekretær Winnie Ramsing 22 53 33 00 w.ra@live.dk
Bestyrelsesmedlem Kit Rasmussen 30 32 86 76 Kit.rasmussen@unilever.com
Bestyrelsesmedlem Britt Hoffmeyer 40 80 96 58 bh@hosc.eu
Suppleant Karin Alsø 51 23 03 84 Karin.alsoe@live.dk
Suppleant Eva Høeg 27 59 09 95 eva@evahoeg.dk
Fælles mail til bestyrelsen dorisallen@dk.cisv.org