Kontakt

Kontakt CISV Danmark

Her på siden kan man finde oversigter over, hvem man kan kontakt i CISV Danmark. For uddybende information om, hvad de forskellige instanser dækker over, se "Om CISV".

Daglig Ledelse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Pernille Kok 22 96 68 04 president@dk.cisv.org
Næstformand Jesper Lykking president@dk.cisv.org
Landskasserer Anders Wulff Kristiansen 20 16 12 07 kasserer@dk.cisv.org
National Repræsentant Anne Tetens national.representative@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant Cecilie Rasmussen cecilie.rasmussen@live.dk
National Junior Repræsentant Tone Stauning 28 12 14 46 njr@dk.cisv.org
Sociale medier Cecilie Rasmussen socialemedier@dk.cisv.org

Kontoret

Rolle Navn Telefon E-mail
Nationalsekretær Cate Sinclair 33 12 24 78 secretary@dk.cisv.org
Teknisk-Administrativ medarbejder Charlotte Schmock teknisk-administrativ@dk.cisv.org
Udviklingskonsulent (kommunikation) Katja Beaula Andreasen udviklingskonsulent@dk.cisv.org
Kontorets Adresse CISV Danmark, Bornholmsgade 1, kld., 1266 København K, Denmark
Kontorets Åbningstider Onsdage 14-18
Kontorets E-mail office@dk.cisv.org
Kontorets Telefon +45-33 12 24 78
Foreningens CVR-nummer 27629172

Hovedbestyrelsen

Rolle Navn Telefon E-mail
Daglig Ledelse
Formand Pernille Kok 22 96 68 04 president@dk.cisv.org
Næstformand Jesper Lykking vicepresident@dk.cisv.org
Landskasserer Anders Wulff Kristiansen 20 16 12 07 kasserer@dk.cisv.org
National Repræsentant Anne Tetens national.representative@dk.cisv.org
National Junior Repræsentant senior Cecilie Rasmussen cecilie.rasmussen@live.dk
National Junior Repræsentant junior Tone Stauning 28 12 14 46 njr@dk.cisv.org
Lokalforeningsrep.
Amager Winnie Ramsing amager@dk.cisv.org
Amager Johan Eckmann Andersen 20 77 34 51 amager@dk.cisv.org
Fyn Karen Vinten Understrup fyn@dk.cisv.org
Fyn Emilie Lykking fyn@dk.cisv.org
Hareskov-Værløse Lili Westermann h-v@dk.cisv.org
Hareskov-Værløse Lea Terranella h-v@dk.cisv.org
Nordsjælland Søren Thue Løland nordsj@dk.cisv.org
Nordsjælland Sarah Bröking nordsj@dk.cisv.org
Nykøbing Falster Linda Christensen nykoebing@dk.cisv.org
Nykøbing Falster Line From Larsen nykoebing@dk.cisv.org
Roskilde Kari Boe Gad roskilde@dk.cisv.org
Vestsjælland Mette Petersen vestsjaelland@dk.cisv.org
Vestsjælland Rolf Madsen vestsjaelland@dk.cisv.org
Aalborg Alex Hendriksen aalborg@dk.cisv.org
Aalborg Alma Mouritzen aalborg@dk.cisv.org
Aarhus Liv Pedersen aarhus@dk.cisv.org

Kontaktoplysninger for Udvalg

Mosaik-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Frederikke Blemings 20 52 14 50 mosaik@dk.cisv.org

Børnebysudvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Pia Lykking 40 40 72 33 village@dk.cisv.org
Medlem Ditte Gormsen village@dk.cisv.org
Medlem Pernille Kok 22 96 68 04 village@dk.cisv.org

Interchange-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kit Rasmussen 30 32 86 76 interchange@dk.cisv.org
Medlem Anne-Marie Guldbrandsen interchange@dk.cisv.org

Youth Meeting-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Lene Holgaard 60 77 13 83 youthmeeting@dk.cisv.org
Medlem (ansvarlig for 16+) Rikke Juel Enemærke 86 74 02 00 / 26 74 02 63 youthmeeting@dk.cisv.org

Step Up-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Mille Lærke Bøyesen 31 10 40 03 stepup@dk.cisv.org
Medlem Emilie Dyrvig Hellesøe 61 71 80 86 stepup@dk.cisv.org
Medlem Arendse Loua 23 64 71 21 stepup@dk.cisv.org
Medlem Naiwai Yu stepup@dk.cisv.org

Seminar Camp-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Zandra Wamberg 28 10 37 12 seminar@dk.cisv.org
Medlem Lea Thingmann seminar@dk.cisv.org
Medlem Anne Hougaard seminar@dk.cisv.org

IPP-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Mie Skou Larsen 60 60 97 67 ipp@dk.cisv.org
Medlem Anne Hagen Nielsen ipp@dk.cisv.org
Medlem Nanna Svart 20 68 01 20 nanna.svart@dk.cisv.org
Medlem Rose Marie Pontoppidan Thyssen ipp@dk.cisv.org
Medlem Amanda Mohr Schlamovitz ipp@dk.cisv.org

Junior Branch-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Senior NJR/Formand Cecilie Rasmussen 20 12 31 72 njr@dk.cisv.org
Junior NJR/Formand Tone Stauning 28 12 14 46 njr@dk.cisv.org
NJR-suppleant Sarah Jane Kok 22 96 93 84 njr.sup@dk.cisv.org
Træningskoordinator Odin Andersen 30 64 57 72 jbtraening@dk.cisv.org
Mosaikkoordinator Astrid Hostrup Nørgaard 23 25 19 61 jbprojekt@dk.cisv.org
Kommunikationskoordinator David Elleby 27 84 29 33 jbkommunikation@dk.cisv.org

CISV For Alle (CFA)

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 cfa@dk.cisv.org
Medlem Valdemar Juel Enemærke    
Medlem Bolette Arndt Stougaard    

Det Nationale Uddannelsesudvalg (NUDD)

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Alexander Støvelbæk 61 30 74 31 nudd@dk.cisv.org
Medlem Natascha Wermuth Iermiin nudd@dk.cisv.org
Medlem Anne Tetens nudd@dk.cisv.org
Medlem Mads Nybo Johansen nudd@dk.cisv.org
Medlem Anders Frisgaard nudd@dk.cisv.org

Risk Management-udvalget

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kenneth Schou 20 66 55 37 riskmanager@dk.cisv.org
Medlem Linda Holmberg 26 74 78 71 riskmanager@dk.cisv.org

Kontaktoplysninger for Lokalforeninger

Amager

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Winnie Ramsing 22 53 33 00 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Kasserer Annette Bache 42 60 18 28 bache@os.dk
Sekretær Jeanet Madsen 22 72 39 04 jeanetmadsen@gmail.com
Næstformand og Youth Meeting kontaktperson Lene Holgaard 60 77 13 83 mosterolga@gmail.com
Step Up kontaktperson Tanja Paredes-Alva 41 11 18 63 stepupamager@hotmail.com
Youth Meeting- og børnebyskontaktperson/HB-suppleant Mette Sørensen 40 35 51 38 mettehavnhoej@gmail.com
Interchange kontaktperson Julie Flindt 22 27 45 85 ic.amager.cisv@gmail.com
Interchange kontaktperson Dan Andersen 60 61 66 40 dan.andersson97@gmail.com
Børnebyskontaktperson og Nyhedsbrev Peter Dam 51 76 26 87 phd.cisv@gmail.com
Webmaster og nyhedsbrev Clara Ketill Skilbild 29 87 98 68 clara.skibild@gmail.com
Mosaik-kontaktperson Caja Sillassen 53 55 63 64 caja.sillassen@gmail.com
Mosaik- og IPP-kontaktperson Merle Toft Thejls 23 92 21 43 rotten.thejls@gmail.com
HB-juniormedlem/Seminarcamp- og IPP kontaktperson Johan Andersen 20 77 34 51 johan@calleand.dk
Bestyrelsesmedlem Kit Rasmussen 30 32 86 76 Kit.rasmussen@unilever.com
Bestyrelsesmedlem Zandra R.G. Weitemeyer 26 78 48 38 zanroses@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Kiya Dionicio Ougaard 61 85 71 35 kiyadionicio@ougaard.dk

Fyn

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand, næstformand, kasserer og sekretær fyn@dk.cisv.org
Formand og lederkontakt Karen Vinten Understrup 51883416 karen.vinten.understrup@dk.cisv.org
Næstformand, Juniormedlem Emilie Karense Lykking 40559236 emilie.lykking@dk.cisv.org
Kasserer, Børneby-, Interchange- og Youth Meeting-kontaktperson Rikke Juel Enemærke 86 74 02 00 / 26 74 02 63 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org
Sekretær/referent og Step Up-kontaktperson Tine Hjortbak Hvelplund 25214816 tine.hvelplund@dk.cisv.org
Step Up-kontaktperson Rie Wittrup Sørensen 61722603 rie.wittrup@dk.cisv.org
Medlem Finnbjørg Jacobsen 27580263 finnbjorg@dbmail.dk
Medlem Jane Enemærke Pedersen 21372530 jane.enemaerke.pedersen@rsyd.dk
Juniormedlem Anne Hougaard 22400386 anne-hougaard@hotmail.com
Suppleant Jette Moth 27323103 jettemoth@gmail.com
Suppleant Peter Ferrold 51817180 pferrold@gmail.com
Suppleant Alex Buchwald
Juniorsuppleant Caroline Rask 31656581 caroline.rask@live.dk
Juniorsuppleant Rosa Sommerlund 22801908 rosasommerlund@hotmail.com
Juniorsuppleant Liselotte Lykkemark 60227770 miss-lykkemark10@hotmail.com

Hareskov-Værløse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Lili Westermann 44 66 10 83 / 30 30 02 28 lili.westermann@gmail.com
Næstformand Birgitte Guldbrandsen 26 13 76 02 Ambiguld@hotmail.com
Kasserer Ulrikke Møgelvang 61 66 00 98 info@exposervice.dk
Youth meeting kontaktperson Annika Mønster Pedersen 20 95 90 31 pedersensfamilie@gmail.com
Step Up kontaktperson Gitte Liebst Robinson 30 20 54 84 Gitterob66@gmail.com
Interchange kontaktperson Helle Vedstensen 40 20 50 54 Helle@vedstensen.dk
Suppleant Tina Löfvall 26 93 68 42 Tina.lofvall@gmail.dk
Bestyrelsesmedlem Annika Mønster Pedersen 20 95 90 31 Pedersensfamilie@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Anna Terranella 28 52 60 53 annaoglea@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Junior Josefine Møgelvang 61 66 73 24 josemo@dbmail.dk
Bestyrelsesmedlem Junior fra 1/7-16 Karoline Møgelvang karmo@dbmail.dk
Bestyrelsesmedlem Junior Liv Brüchmann 42 17 77 40 Liv@bruchmann.dk
Bestyrelsesmedlem Junior Celina Robinson 61 73 61 13 Celinalr2000@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Junior indtil 1/8-16 Daniel Westermann Strandby 26 23 10 83 Daniel.westermann.strandby@gmail.com

Nordsjælland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Søren Thue Løland 44 99 22 22 loland@mail.dk
Næstformand Lisbeth Bendixen 30 38 37 08 family.bendixen@gmail.com
Kasserer Kim Bendixen 31 38 28 50 kim.bendixen@mail.dk
Sekretær Bolette Bjerregaard 29 41 14 85 boletteb@gmail.com
Webmaster Michael Morgen 28 43 44 32 michaelmorgen91@gmail.com
Børnebyskontaktperson Pia Lykking 40 40 72 33 pia.lykking@hotmail.com
IC kontaktperson Lotta Hållén-Kragh 99 55 78 93 L8@l8.dk
YM kontaktperson Anette Gydesen 27 14 09 26 agy@ihi.com
SU kontaktperson Annitta Persson 21 49 00 64 annitta.persson@post.tele.dk
Risk manager Bettina Bröking 21 67 12 40 broeking@hotmail.com
Junior-bestyrelsesmedlem Jacob Thue Løland 28 14 05 54 jacobloeland@me.com
Junior-bestyrelsesmedlem Sarah Bröking 40 62 60 03 solsarahb@hotmail.com
Bestyrelsesmedlem Jakob Eckmann Andersen

Nykøbing Falster

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og Step Up kontaktperson Linda Christensen 26 82 59 20 nykoebing@dk.cisv.org
Kasserer og IC-kontaktperson Lisbeth Stenning 60 19 45 78 Lstenning@hotmail.com
Børnebyskontaktperson og næstformand Mette Jacobsen 30 20 84 16 mettefjord@yahoo.dk
Bestyrelsesmedlem Cecilie Fjord Jacobsen 61 85 80 44 Cecilie.fjord@hotmail.com
YM-kontaktperson Berit Christiansen 29 90 24 90 beritchristiansen@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Rikke Schade Weje 40 19 56 78 palleogrikke@hotmail.com 
Bestyrelsesmedlem suppleant Malene Sværke 30 33 30 83 Mamic.svaerke@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Line From Larsen 20 58 00 62 Line.from@hotmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Mathilde Schade Weje 40 19 56 78 palleogrikke@hotmail.com 
Juniorbestyrelsesmedlem Johan Christiansen 28 11 68 86 johanlmc@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Cathrine Jakobsen 24 95 00 11 Cathrinepjakobsen@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem - suppleant Clara Jacobsen 42 50 85 10 clarafjord@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem - suppleant Silas Christiansen 29 90 24 90 silaslmc@gmail.com

Roskilde

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand og Børnebyskontaktperson Kari Boe Gad 41 40 17 27 kariboegad@gmail.com
Næstformand og kasserer Poul-Erik Skou Larsen 40 21 13 06 psl@hegela.dk
Step Up kontaktperson Lykke Frederiksen 50 41 23 73 / 46 37 32 70 lykkebf@gmail.com
Youth Meeting kontaktperson Christina Bendixen Würtz fam.wyrtz@mail.dk
Bestyrelsesmedlem Dorte Wenøe Breddam
Junior bestyrelsesmedlem Tone Stauning
Junior bestyrelsesmedlem Laura Meldgård roskilde@dk.cisv.org

Vestsjælland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Mette Petersen 60 27 10 47 vestsjaellandcisv@gmail.com
Næstformand Sanne Madsen 22 81 00 21 vestsjaellandcisv@gmail.com
Kasserer Svend Erik Hansen 59 91 29 31 cisvvest@live.dk
Børneby Mette Petersen 60 27 10 47 vestsjaellandcisv@gmail.com
Interchange Sanne Madsen 22 81 00 21 vestsjaellandcisv@gmail.com
Step Up Shila Birgitte Jensen vestsjaellandcisv@gmail.com
Mosaik Svea Bjørnsdatter Olsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Birgitte Knudsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Hanne Ipsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Rolf Madsen vestsjaellandcisv@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Sigurd Petersen vestsjaellandcisv@gmail.com
Juniorbestyrelsesmedlem Dicte Petersen vestsjaellandcisv@gmail.com

Aalborg-Nordjylland

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Alex Hendriksen 98 15 88 05 / 23 20 00 24 lla.luxus@mail.dk
Børnebyskontaktperson Linda Galberg 25 74 28 00 bb.cisv.nj@gmail.com
Step Up kontaktperson Mona S. Svendsen 22 28 84 00 mona@monita.dk
Junior bestyrelsesmedlem Alma Mouritzen 31 32 26 46 Almamm@hotmail.com
Junior bestyrelsesmedlem John Brink 61 65 04 00 john.rwb94@gmail.com
Suppleant Per Bussborg 42 40 27 85 bussborg.dall@gmail.com
Bestyrelsesmedlem Lotte Kjølby Thomsen 23 68 35 41 lotte.anders@gmail.com

Aarhus

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Liv Pedersen 28 78 11 08 livpedersen75@gmail.com
Næstformand og Børnebyskontaktperson Victoria Tvorup Andersen 28 72 68 70 victoriatvorupandersen@gmail.com
Sekretær Laura Birkmose Hertz 60 13 36 82 laura.hertz96@gmail.com
Risk manager Charlotte Fussing 23 71 88 98 charly68@hotmail.dk
Step Up kontaktperson Anne Nielsine Broen 27 62 91 23 (efter kl 16) annecisvaarhus@gmail.com
Youth meeting kontaktperson Charlotte Giuliani 40 29 55 59 charlottegiuliani1@gmail.com
IPP og Mosaik Lone Bak 30 56 37 33 lb1992@gmail.com
IT-ansvarlig Jacob Herred Reimer 25 12 14 03 jacob.reimer@gmail.com
Fundraising-ansvarlig Alex Imhof 93 93 22 04 aleximhof1993@gmail.com

Kontaktoplysninger for Netværk

Den Danske Doris Allen Fonds bestyrelse

Rolle Navn Telefon E-mail
Formand Kenneth Schou 2066 5537 egelandschou@gmail.com
Kasserer Lisbeth Skarving 2947 7402 skarving@gmail.com
Sekretær Winnie Ramsing 2253 3300 winnie.ramsing@dk.cisv.org
Medlem Oscar Born 6177 3476 oscarborn@jubii.dk