Fyn & Sydjylland

CISV Fyn & Sydjylland

CISV Fyn & Sydjylland er lokalforening for hele Region Syddanmark. Ligesom resten af CISV - både på nationalt og internationalt plan - er vi en gruppe frivillige, der igennem forskellige uddannende programmer forsøger at skabe en fredeligere og mere retfærdig verden. Dette gøres ved at skabe bånd mellem mennesker fra forskellige lande, kulturer og baggrunde, når vi sender delegationer af børn og unge på Børneby, Interchange, StepUp lejr og meget andet.

Hvis du eller dit barn har mod på verden og brænder for at lære mere om andre kulturer, hvis du brænder for at være leder for en delegation, eller hvis du har et ønske om at støtte op om lokalforeningens arbejde, så hold øje med "Dine Muligheder" hvor vi løbende opdaterer, hvad der sker i lokalforeningen, hvilke programmer vi søger deltagere og ledere til, hvornår vi har brug for frivillige hjælpere, m.v.

Vi har en Facebook-side, som er helt offentlig. Her har vi vores “kalender” i form af begivenheder, der er aktuelle for CISV Fyn & Sydjylland. På vores side er det CISV Fyn & Sydjylland, der henvender sig til medlemmer og andre, der “synes godt om” os. Du er mere end velkommen til at “synes godt om” vores side på https://www.facebook.com/cisvfynsydjylland/.

Derudover har vi en Facebook-gruppe til internt brug. Her kan alle medlemmer af gruppen bidrage og kommunikere i nyhedsstrømmen – du kan finde gruppen her: https://www.facebook.com/groups/cisvfynsydjylland/

Man er også velkommen til at kontakte bestyrelsen enten på fynogsydjylland@remove-this.dk.cisv.org, eller direkte til de relevante på listen herunder!

Vedtægter

Bestyrelsen

Vi træffes på mail

Bestyrelsen i CISV Fyn & Sydjylland er alle frivillige, og vi henstiller derfor til at blive kontaktet på mail, så vi selv kan planlægge vores tid i forhold til, hvornår det passer bedst at vende tilbage. På forhånd tak.

Rolle Navn Telefon E-mail Valgperiode
Formand, næstformand og sekretær fynogsydjylland@dk.cisv.org
Kasserer fynogsydjylland@dk.cisv.org
Formand (HB) Karen Vinten Understrup 51883416 karen.vinten.understrup@dk.cisv.org 2018-2020
Næstformand, Børnebykontaktperson (HB-junior) Emilie Karense Lykking 40559236 emilie.lykking@dk.cisv.org 2019-2021
Kasserer, Risk Manager (certificering gyldig til 2021), Børneby- og Youth Meeting-kontaktperson Rikke Juel Enemærke 86740200 26740263 rikke.juel.enemaerke@dk.cisv.org 2019-2021
Sekretær/referent og Interchange-kontaktperson Betina Bek Faaborg 40244147 betina.faaborg@dk.cisv.org 2018-2020
Step Up-kontaktperson Tine Hjortbak Hvelplund 25214816 tine.hvelplund@dk.cisv.org 2018-2020
Medlem Helle Lunden 24263079 helle@lunden.dk 2019-2020
Juniormedlem Albert Vinten Understrup 86199045 karen_vinten_madsen@hotmail.com 2019-2021
Juniormedlem og Interchange-kontaktperson Caroline Rask 31656581 caroline.rask@dk.cisv.org 2018-2020
Suppleant Jette Moth 27323103 jettemoth@gmail.com 2019-2020
Suppleant Ida Bohn 20510946 idabohn@gmail.com 2019-2020
Juniorsuppleant Line Bremer Mortensen 40318636 line.bremer@hotmail.com 2019-2020
Juniorsuppleant Laura Sellebjerg Nielsen 40206517 laura.s.nielsen@hotmail.com 2019-2020
Øvrige ressourcepersoner
Step Up-kontaktperson Rie Wittrup Sørensen 61722603 rie.wittrup@dk.cisv.org

Building global friendship